kwi 162014
 

Rozpoczęły się przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jak co roku, każdy z nas będzie przygotowywał się do tego czasu w indywidualny sposób. Jednym z nierozłącznych elementów, obchodzonych świat są wysyłane w tradycyjny sposób kartki świąteczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z kartkami wielkanocnymi. Kartki wykonała własnoręcznie Ania i Tereska z naszego stowarzyszenia, wyślemy je wraz życzeniami  naszym przyjaciołom i znajomym.

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że data jego obchodów zmienia się każdego roku. Podstawą do wyznaczenia Wielkanocy są ustalenia Soboru Nicejskiego z 325 roku, zgodnie z którymi uroczystość ta przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W ten sposób obchody tego święta mieszczą się pomiędzy 22 marca – 25 kwietnia. W Kościele prawosławnym datę Wielkanocy wyznacza kalendarz juliański, a nie gregoriański, dlatego nie pokrywa się ono z uroczystościami katolickimi.

W 2014 roku Wielkanoc obchodzona jest zarówno przez katolików, jak i wyznawców prawosławia 20 kwietnia.

Jeśli chodzi o tradycje świąteczne związane z obchodami Wielkanocy, należy wymienić: zwyczaj święcenia pokarmów w sobotę przed Wielkanocą (Wielka Sobota), tradycję przygotowywania kolorowych pisanek, spożywanie świątecznego śniadania przyrządzonego z poświęconej żywności, a także oblewanie wodą panien na wydaniu w Poniedziałek Wielkanocny, czyli tak zwany Śmigus-dyngus.