sie 142013
 

Letnia Filharmonia Aukso to projekt mający na celu umożliwienie kontaktu z najwyższej jakości sztuką oraz edukacją artystyczną grupom społecznym, które ze względu na miejsce zamieszkania – z dala od większych ośrodków – nie mają takich możliwości na co dzień. Orkiestra z Tych to grupa kameralna, współpracująca z najwybitniejszymi artystami.  Z orkiestrą grał m.in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer i Grzegorz Turnau. Rok temu na letnią filharmonię przyjechał wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki.

 W pierwszych dniach sierpnia w Suwałkach, Augustowie, Maćkowej Rudzie, Sejnach i Gawrych Rudzie w ramach XIV już edycji festiwalu szczególne miejsce miała muzyka, wybitnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego.  Odbywały się  również spotkania z pasierbem i spadkobiercą artysty-Marcinem Bogusławskim oraz warsztaty z udziałem znakomitej flecistki -Jadwigi Kotnowskiej, a tradycyjny skład smyczkowy orkiestry wzbogacony został o sekcję instrumentów dętych, perkusyjnychoraz  harfę.

Oprócz wspaniałych koncertów przygotowanych przez Aukso corocznie dyrektorzy festiwalu- Marek Moś i Justyna Rekść- Raubo promują wybranych artystów lokalnych, przybliżając ich działania, głównie muzyczne.  W tym roku po raz pierwszy skierowano uwagę odbiorców na twórczość poetycką. W publikacji programu  XIV Letniej Filharmonii Aukso zostały zaprezentowane utwory poetyckie Barbary Ostaszewskiej z tomiku „Pożegnanie z lękiem”, anonsowanego również przed koncertami.

Prezentacja twórczości autorki przez artystów tej klasy to miły akcent zarówno dla augustowian, jak i dla Augustowskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Społecznego, do którego autorka należy. Zachęcam do zapoznania się z książką Barbary Ostaszewskiej, reklamowanej przez nasze stowarzyszenie już w czerwcu. Tomik „Pożegnanie z lękiem” w pięknej oprawie graficznej jest dostępny w księgarni Atena (Augustów- Rynek Zygmunta Augusta 10 ).

                                                                    ASKS- Ryszard Młodzianowski

Zapraszamy do fotorelacji z projektu Aukso, zdjęcia wykonał i udostępnił pan Lech Laskowski :

Koncert w Augustowie

W Augustowie- na pierwszym planie jeden z najwybitniejszych
współczesnych kompozytorów polskich – Paweł Mykietyn

W Augustowie- na pierwszym planie jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich - Paweł Mykietyn

Koncert w Augustowie

 

Solistki festiwalu- Jadwiga Kotnowska (flet) i Giedre Siaulyte z Litwy (harfa)

Solistki festiwalu- Jadwiga Kotnowska (flet) i Giedre Siaulyte z Litwy (harfa)