gru 222013
 

życzenia 2013Wigilia. Tradycja nakazuje rozpocząć kolację wigilijną w momencie, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. W tym roku, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia słońce zajdzie około godziny 15.30, więc już między 16.00 a 16.30 możemy wypatrywać na niebie pierwszych jasnych punktów.
Świąteczne wróżby. Wigilijny wieczór, w całej swojej magii, sprzyjał wróżbom. Tego dnia odpowiadano na pytania o przyszłość. „Niebo gwieździste wróżyło rok urodzajny i pełne stodoły na jesieni; zamglone – rok wilgotny, sprzyjający szkodnikom, dobrze widoczna droga mleczna, zapowiadała obfitość mleka i domowych nabiałów, a także jagód leśnych i grzybów”.Wróżono także pannom i kawalerom. Wyciągano słomę spod obrusa. „Zielone źdźbło – wróżyło udane zaloty, uwieńczone ślubem i weselem w zapusty; zwiędłe i zblakłe – długie jeszcze oczekiwanie na poważnego konkurenta, zaś łamiące się, kruche i poczerniałe – staropanieństwo lub starokawalerstwo”.
 Podłaźnik i choinka. Zielone drzewka pojawiły się w naszych domach dosyć późno, bo w XIX wieku. Wcześniej, w zależności od rejonu kraju, przyozdabiano dom snopkami słomy porozstawianymi w każdym kącie, małymi świerkami albo podłaźnikami (zwanymi również wiechą lub bożym drzewkiem). Ten ostatni to rozwidlony czubek świerku lub sosny albo druciana obręcz owinięta gałązkami lub jedliną. Wieszano go w centralnym miejscu domu. Przyozdabiano ciastkami, orzechami, pozłacanymi nasionami owsa i papierowymi ozdobami.”Wyschniętego podłaźnika nigdy nie wyrzucono do śmieci. Jego pokruszone cząstki dodawano do karmy zwierząt domowych albo zakopywano w bruzdach zagonów na urodzaj”.
Życzenia: