wrz 122023
 
Jestem młodym uczestnikiem polsko-litewskiej wymiany młodzieży. Miałem niewątpliwą przyjemność uczestniczenia w projekcie o nazwie „Transformacja cyfrowa trwa” z programu Erasmus+. W projekcie brało udział 40 uczestników i była to młodzież z Augustowskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego oraz młodzież z Salcininku rajono savivaldybes kulturos centras z Solecznik (Litwa) plus 4 liderów. Wymiana młodzieży nastąpiła w dniach 18-25 czerwca 2023 r. w Poroninie.
Młodzież z dwóch krajów -Polski i Litwy- miała za zadanie spędzić ze sobą tydzień i w tym czasie przeprowadzać dyskusję, tworzyć spoty, plakaty i inne tego typu wyroby graficzne. Chodziło o to, aby zwiększyć swoje umiejętności informatyczne oraz cyfrowe w sposób przystępny dla uczestników.
Zajęcia poświęcone programom takim jak: FL Studio, czyli „zaawansowana cyfrowa stacja robocza do obróbki dźwięku”, Excel, Word, PowerPoint czy nawet praca w programie Canva były prowadzone przez młodych ludzi z dwóch grup. I tak na dobrą sprawę nie musiałem nawet tego wszystkiego wyjaśniać, bo programy takie jak Word, PowerPoint czy Excel są wszystkim dobrze znane, ale jak się okazało na projekcie, mimo że każdy z nas wie o co w nich chodzi, to jednak znamy je tylko z lekcji informatyki w naszych szkołach. Gwoli uściślenia, do wymiany solidnie przygotowywaliśmy się wszyscy w swoich krajach przez niemal 5 miesięcy.
Warto wspomnieć o atmosferze projektu, która była po prostu urokliwa, nie jestem pewien, czy to aby odpowiednie słowo, lecz poziom kultury oraz szacunku wybijał poza wszelkie oczekiwania. Dwie różne od siebie grupy młodych osób różnych narodowości spędziło czas na produktywnej wesołej „pracy”. Słuchanie się nawzajem, dyskusja nad pomysłami, tworzenie spotów na naszą stronę projektową, gry integracyjne przy, których również się świetnie bawiliśmy.
Nauczyłem się wielu nowych rzeczy, poznałem nowych wspaniałych ludzi, zdobyłem wiedzę, którą mogę teraz zarażać innych. Działania projektowe to zdecydowanie produktywne spędzanie czasu.
Cyfryzacji nie powstrzymamy, więc przystosowanie się do nowych warunków, czy to na rynku pracy czy to w życiu codziennym, powinno być niejako priorytetem młodych ludzi, gdyż samo siedzenie w social mediach to na aktualne czasy za mało. Starajmy się korzystać bezpiecznie z technologii i nie dajmy się jej ze wszystkiego wyręczać.  Więcej o naszym projekcie : https://www.facebook.com/Transformacjacyfrowa
 


                                                                                                                             Uczestnik projektu PR