sty 212023
 

Z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w  sobotę 21 stycznia 2023r. odbył się IV Nocny  Bieg Powstańca, zorganizowany przez  Stowarzyszenie Woda Las.

Bieg składał się z trzech dystansów:

– długiego na dystansie około 18,630 km,

– średniego na dystansie około 8,630 km,

– Pro Memoria 1863 (1863 m) .

W biegu głównym, jak w poprzednich edycjach, zawodnicy startowali co 1 minutę a trasa była w niektórych punktach oświetlona pochodniami typu szwedzkiego (przecięty na krzyż pień drzewa). Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe puchary, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale.

We wszystkich trzech biegach uczestniczyli członkowie Augustowskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego, którym serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i gratulujemy wyników!

Imprezie towarzyszyła muzyka z okresu powstania styczniowego oraz osoby z grup historycznych zaprezentowały stroje powstańców styczniowych pieszych i konnych.

Po ukończonych biegach zawodników czekał ciepły posiłek przy stole z dwiema najdłuższymi deskami na Podlasiu w Centrum Edukacji Leśnej w Studzienicznej.

Nocny, samotny bieg w ciemności, w lesie oświetlonym tylko w kilku punktach pochodniami, jak zwykle wywarł  na uczestnikach ogromne wrażenie.

Studzieniczna i położone wokół wsie miały dość istotne znaczenie w organizacji powstania styczniowego. W działalność powstańczą, zaangażowany był zwłaszcza lokalny wikariusz Władysław Stefanowski jego siostra, a także organista i miejscowy karczmarz, którzy dostarczali żywność powstańcom i przechowywali m.in powstańcze mundury, tarabany i werble. Za swoją działalność zostali zesłani na Syberię.

Serdecznie, dziękujemy Organizatorom za profesjonalne przygotowanie udanego wydarzenia sportowego, promującego  aktywny styl życia oraz za  krzewienie akcji ,, Historia poprzez sport”.

Wszystkim biegaczom gratulujemy wyników i zaangażowania w popularyzację biegania, a przede wszystkim dziękujemy za uczczenie 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Zapraszamy do obejrzenia : Fotorelacja ASKS